Kuidas oma sisuga viraalsuse poole püüelda?

viraalne postitus

Arvatavasti oled juba 2020. aastaks sotsiaalmeediakanalitega sina peal, oskad eristada postituse tüüpe, olgu selleks teksti-, pildi- või videopostitus, tavaline lingipostitus või hoopis üks Facebooki karussell. Samuti oled kindlasti sotsiaalmeediaturunduse plussidest teadlik ning oskad kanaleid enda kasuks tööle panna. Mõni video saab Facebookis 840 miljonit vaatamist, mõni tavaline tekstipostitus aga 10 000 jagamist kõigest mõne tunniga. Siinkohal räägitaksegi postituste viraalsusest. Võib-olla küsid tihti ka endalt, et miks sinu ettevõtte lehelt viraalne sisu puudub.

Milline on viraalne sisu, kuidas seda saavutada ja kuidas see võib minu ettevõtte kuvandit mõjutada?

Viraalse sisu ja postituste puhul on kõige tähtsam aeg. Viraalne sisu saavutab suure kajastuse lühikese ajaga, seda kas kohe või hiljem tulevikus. Postitused, videod, Twitteri säutsud jm. lähevad tihti viraalseks mitu aastat hiljem, kui sisus kajastatav teema kas esimest või mitmendat korda päevakajaliseks muutub.

Viraalne postitus tekitab palju tähelepanu ja emotsioone ning postituse lugeja või video vaataja reageerib sellele mingil moel. Reaktsiooniks võivad olla positiivsed ja negatiivsed kommentaarid postituse all, jagamised uudisvoogudesse, gruppidesse või mõnele muule platvormile.

Plahvatuslik reaktsioonide arv vähese ajaga ongi see, mis teeb tavalise sisu viraalseks. Lisaks saadavatele reaktsioonidele kasvab bränditeadlikkus ning suureneb sotsiaalmeedias lehe külastatavus ja kodulehe liiklus.

Viraalse sisu teema, tekst või visuaal peab tekitama selle tarbijas mingisugust emotsiooni, mis omakorda loob positiivse või negatiivse järelkaja. Mürarikkas sotsiaalmeedias on tänapäeval raske eristuda oma loodava sisuga, seega seda enam peab uus sisu pakkuma üha rohkem väärtust kas informatsiooni või meelelahutuse poole pealt.

Väärtust pakkuva sisu loomisel tuleks küsida endalt järgmist:

Kas sisu lahendab lugeja/vaataja probleeme ning annab vastuseid tema küsimustele?

Näiteks võib uue toote või lahenduse tutvustamine nii mõnegi elu lihtsamaks teha, isegi kui lahendust aktiivselt ei otsita. Kui huvitavad lahendused siiski rakendust ei leia, võivad need ka meelelahutuslikud olla – sisu pakub erinevatele inimestele erinevat väärtust.

DIY (ehk do it yourself) postitusi ja videosid näeme tihti sotsiaalmeedias. See trend oli väga päevakajaline paar aastat tagasi, tänapäeval näeme sellist sisu aga vähem. Siiski saavutasid omal ajal sellised videod miljoneid vaatamisi, mõni isegi jõudis sadadesse:

Antud video on lühike ning sisaldab palju informatsiooni erinevate DIY nippide poole pealt. Samuti on olemas ka uudne väärtuspakkumine, sest varasemalt pole selliseid lahendusi nii lihtsasti kättesaadavaks tehtud. Tähtis on ka see, et video on visuaalselt kaasahaarav ning lihtsasti mõistetav, lahendused on samm-sammult nähtavad.

Siinkohal saab mõelda, et võibolla saab varasemalt loodud sisu viia teisele formaadile ja esitleda seda näiteks videovormis, muutes selle arusaadavamaks.

Sarnase formaadi võttis kasutusele Tasty, kes hakkas retsepte kiirete lühivideotena tootma. Nende puhul saab ka välja tuua pealtvaates kaameranurga. Pioneeriks neid kindlasti nimetada ei saa, kuid antud võtte populariseerimises mängisid nad kandvat rolli. Seda kohtame tänapäeval ka kodumaistes retseptivideotes. Tol ajal trendiks saanud videosid mäletame me arvatavasti tänase päevani, sest uudisvood olid antud videotest kaetud:

Trendide järgimine tuleb viraalsete postituste loomisel kindlasti kasuks, sest antud ajahetkel näitab see seda, mis inimestele peale läheb ning millele kindlasti klikitakse ja reageeritakse. Nagu ka välismaal, saab ka kodumaises meedias trendide jälgimisega hakkama. Välismaise sisu tootmine eestikeelse sisuna toob häid tulemusi, seda eriti meemide poole pealt.

Meemid ja meemikultuur on tänapäeval meelelahutuse kandev vorm, seda nii teksti-, pildi- või videosisuna. Meemide trendid on aga väga muutuvad, mõni formaat võib aeguda nädala, mõni paari päevaga. Seega pole üllatav, et ka ettevõtted soovivad meemikultuurist võita – inimeste tähelepanu on sinna koondunud. Selle pärast näemegi ettevõtteid kasutamas meemiformaate, tihti küll aegunud näiteid, et suurendada oma bränditeadlikkust läbi väärtuspakkumise. Väärtus on enamasti aga meelelahutuses, mis meemi tarbimisest tekib.

Välismaal hoogu kogunud “tag a friend” postitused võeti kasutusele ka Eestis. 2016. ja 2017. aastal said paljud sellised postitused väga hea orgaanilise ulatuse (ing. k. reach). Kasutajad märgivad oma sõbra pildi alla ja lumepall hakkab sealt veerema. Nende sõbrad näevad omakorda postitust oma uudisvoogudes ja märgivad omakorda sinna kellegoi järgmise. Sellisel moel võib antud postitus jõuda paari päevaga 100 tuhat korda inimeste uudisvoogudesse, olgugi et tegemist võib olla kohaliku restorani või asutusega.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga